Za spoznavanje okolje je vid izredno pomemben čut. Čutilo za vid je oko. Z njim ne razločujemo samo svetlobo od teme, temveč tudi barvo, obliko, velikost in oddaljenost predmeta, pa tudi njegovo gibanje in premikanje.
Zgradba očesa:
Oko je kot zelo važno čutilo dobro zavarovano v koščeni očesni votlini očnici. Plast maščobnega tkiva ga varuje pretresljajev in omogoča, da mehko polzi, kadar se obrača.
Kako vidimo:
Svetlobni žarki pridejo do mrežnice skozi prozorni roženico, zenico in lečo ter steklovino. Ko gredo svetlobni žarki skozi te očesne dele, se lomijo, tako, da nastane na mrežnici pomanjšana in obrnjena slika predmeta, ki ga gledamo, V očesu se torej dogaja nekaj podobnega kot v fotoaparatu. Jasno in ostro vidimo le predmet, čigar slika nastane natančno na mrežnici. Človeško oko lahko prilagodi lečo tako, da nastanejo na mrežnici slike različno oddaljenih predmetov. Pri gledanju v daljavo je leča bolj sploščena in zato manj lomi svetlobne žarke. V starosti je leča vedni manj prožna, tako da bližnjih predmetov ne moremo videti več jasno. Pravilno zgrajeno človeško oko vidi predmete, ki so oddaljeni več kot 5 metrov, ne da bi bilo lečo potrebno prilagojevati. Pri gledanju v daljavo torej oko počiva.
Ni komentarjev:
Objavite komentar